این مطلب ۱۹۴۲ بار خوانده شده

نبود پارک علم و فن آوری دغدغه ۴۰۰ مخترع اردبیلی

مخترع بسیجی اردبیلی نبود پارک علم و فن آوری در استان اردبیل را بزرگترین سد راه پیشرفت بیش از ۴۰۰ نابغه استانی عنوان کرد.
نسخه مناسب چاپ

 

 

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه اردبیل؛به نقل از سبلانه، «کاظم بی پیرایه» ۳۲ ساله، ساکن شهر اردبیل جزو مخترعان و نحبگان بسیجی است که اختراعات مهم و متعددی را به ثبت رسانده است.

"دستگاه لیفتراک کامیون" آخرین اختراع این مخترع جوان اردبیلی است که در هفتم مهر  ماه سال جاری یعنی هفته دفاع مقدس با حضور مسئولان سپاه در نمایشگاه بدر واقع در شورابیل رونمایی و گزارش افتتاحیه آن از شبکه استانی سبلان هم پخش شد.

این نخبه و مبتکر بسیجی اردبیلی طرح های جالب دیگری در دست ساخت دارد که البته برای به ثمر نشستن این طرح ها با موانع و مشکلاتی زیادی دست و پنجه نرم می کند؛ نبودن پارک علم و فناوری در استان اردبیل مهمترین دغدغه این مخترع جوان اردبیلی است.

خبرنگار ما با این مخترع اردبیلی گفت و گویی انجام داده است که در زیر می آید:

 

لطفا درباره خودتان بگویید در چه رشته و مقطعی تحصیل کرده اید؟

«کاظم بی پیرایه» ۳۲ ساله متولد شهر اردبیل هستم؛ کاردانی نقشه کش صنعتی را در سال ۸۴ در دانشکده فنی تبریز گذرانده ام و کارشناسی را در رشته طراحی و نقشه کشی صنعتی در دانشگاه ذوب آهن اردبیل تمام کرده ام؛ در حال حاضر بورسیه کارشناسی ارشد رشته طراحی کاربردی صنعتی دانشگاه امام حسین (ع) تهران هستم.

عضو جامعه نخبگان شهید فهمیده «وزارت دفاع» و دفتر علمی پژوهشی سپاه هستم و با دفتر بسیج علمی پژوهشی واحد مرکزی تهران و اردبیل، دفتر نخبگان و سازمان استانداردسازی ماشین آلات شهربازی اردبیل همکاری دارم.

 

جدیدترین اختراع شما چه بوده و چه کاربردی دارد؟

آخرین اختراع بنده "لیفتراک هوشمندکامیون" است این دستگاه در بارگیری تریلی، کامیون، نیسان وانت، وانت پیکان و حتی آمبولانس کاربرد دارد به این صورت که ماننددر اتومات ورود و خروج هواپیما،در این دستگاه هم بازمی شود و تا ارتفاع پست یعنی بر روی زمین هم قابل تنظیم است

بارگیری و یا تخلیه با این دستگاه به راحتی انجام می شود که این ویژگی باعث صرفه جویی در زمان، سوخت، سهولت کارشده، دقت در اندازه گیریرا افزایش داده و خطرات جانی و مالی را به حداقل می رساند.

دستگاه لیفتراک هوشمند کامیون مجهز به باسکول دیجیتال بوده و در هر بار عبور وزن را ثبت و پرینت گرفته و با ارسال پیامک یا ایمیل مقدار وزن را به صاحب کالا و یا شرکت اطلاع می دهد.

این دستگاه در مصارف نظامی جهت تخلیه و یا بارگیری هم می تواند کاربرد داشته باشد که در نظر دارم درصدی از فروش دستگاه لیفتراک هوشمند کامیون را وقف مستضعفان کنم.

 

طرح بعدی که روی آن کار خواهید کرد؟

"لاستیک ضدبوکساوات" طرح بعدی که روی آن کارکرده ام و این طرح در هفته دفاع مقدس سال بعد رونمایی خواهد شد.

لاستیک ضدبوکساوات در خودروهای ۲ دیفرانسیل، کشاورزی، خودروهای مرزبانی و نیز برای خودروهای شهری هم قابل استفاده است که این لاستیک در زمستان و یخبندان سخت، بدون نیاز به زنجیر، کارایی بالاتر و بهتر از زنجیر را دارد و همچنین این نوع لاستیک در مرزبانی ها و هلال احمر هم مورد استفاده قرار می گیرد.

 

هزینه تمام شده این لاستیک ضدبوکساوات چقدر است؟

۶ میلیون تومان برای ۴ لاستیک!

البته لاستیک ضدبوکساوات با توجه به استقامت و مقاومت بالا و طراحی منحصر به فرد بکار برده شده در آن ارزش استفاده را دارد.

 

چه انگیزه ای شما را به سوی مخترع شدن سوق داد و مشوق اصلی شما چه کسانی بودند؟

باید گفت اول خداوند است که ایده را می دهد زیرا مخترع حقیقی و اصلی اوست و هستی را او خلق کرده است.

اما مشوق های من در پیمودن این مسیر سخت  لطف خدا، حمایت و تشویق سیدحسن عاملی امام جمعه اردبیل و فرمانده سپاه سردار جلیل بابازاده و خانواده ام بودند.

در موقع کار کردن در کارگاه به سخنرانی های استاد دکتر عاملی گوش می کنم و از صمیم قلب به  این سخن حجت الاسلام عاملی که «کارها، عمل را می سازد و ایمان عمل را» معتقدم و با تمام وجود سعی می کنم این سخن در زندگی ام جاری و ساری باشد.

 

آیا با موانع و مشکلاتی مواجه شدید که شما را از ادامه راه باز دارد در این صورت چگونه به مشکلات فائق آمدید؟

موانع که زیاد است اما نبود فضا و امکانات لازم برای ابداع اختراعات و نداشتن پارک علمی و فن آوری در اردبیل مهمترین دغدغه و مشکل مخترعین اردبیلی است.

نبود پارک علمی و فن آوری مشکلی است که بیشتر مخترعان اردبیل را به مهاجرت اجباری به سایر شهر ها از جمله تبریز، اصفهان، تهران و سایر شهرها وا داشته است؛مگر نه اینکه شعار مسئولان استانی ما صنعتی شدن است، مطمئن باشید لازمه تحقق این شعار بوجود آمدن استعدادهای علمی و اختراعات مخترعین است ولی جای تاسف دارد پارک علمی و فن آوریی که در آن مخترعین استان اردبیل از امکانات لازم برخوردار باشند و طرح های خود را بسازند در این استان وجود ندارد.

 

احداث پارک علم و فناوری در استان اردبیل چه دردی از نخبگان دوا خواهد کرد؟

در شهرهای صنعتی که دارای پارک علم و فن آوری هستند فضای کافی و امکانات مورد نیاز در اختیار مخترع قرار می گیرد و اساتیدی از رشته های تخصصی برق، الکترونیک، مکانیک در دسترس مخترع هستند و مخترع نیز با فراغ خیال طرح خود را به مرحله ساخت می رساند این در حالیست که نبود چنین مرکزی باعث شده شخصا برای طراحی و ساخت لفتراک کامیون، بخاطر تک تک قطعات به استانهای دیگر سفر کرده و آنها را جمع آوری کنم، البته با هزینه شخصی، الان هم با هزینه خودم این کار را ادامه می دهم.

غیر از سپاه از طرف هیچ نهاد دولتی یا سازمان خصوصی حمایتی نشده ام در حالی که اختراعاتم به مرحله تولید رسیده و نیاز به سرمایه گذار و بخش خصوصی دارد تا خط تولید آن را راه اندازی شود؛ جا دارد همین جا از حمایت های فرمانده سپاه استان اردبیل قدردانی کنم.

 

 برای ایجاد پارک و علم و فناوری اردبیل چه انتظاری از مسئولین متولی این امر دارید؟

در درجه اول گله ای از یکی از استانداران قبلی دارم، اینکه بارها بصورت کتبی و شفاهی نوشتیم و گفتیم که بیش از ۴۰۰ نخبه و مخترع اردبیلی برای موفق شدن اختراع خود نیاز به یک مرکز علمی و فن آوری دارند ولی در مقابل این همه نامه نگاری ها با این جمله مواجه شدیم «از این همه پارک یکی را به پارک علمی تبدیل می کنیم»!

با عنایت به اینکه متولی این امر استانداری است و از استاندار جدید اردبیل درخواست داریم به فکر نخبگان و مخترعین باشند و حتی الامکان یک پارک علمی و فن اوری در اردبیل تاسیس کند تا نابغه های ما مجبور نشوند طرح و اختراع خود را در سایر شهرها به ثبت برسانند یا مجبور به فروش شوند.

دوم اینکه نشستی با جامعه مخترعین و نخبگان برگزار کنند تا بیش از ۴۰۰ نخبه اردبیلی مسائل و مشکلات خو را با وی در میان بگذارند.

نبود فضای علم و فن آوری باعث شده تا تمام فعالیت هایم را در اطاقی به اندازه ۲۴ متر مربع با امکانات وهزینه شخصی انجام بدهم  و برای مثال برای طرح لفتراک کامیون مبلغ ۹ میلیون تومان هزینه شخصی گذاشته ام که ۴ میلیون تومان آن را قرض کرده ام ۳ میلیون تومان سپاه داده و مابقی را نیز خودم گذاشته ام و اکنون که به مرحله تولید رسیده و نیاز بازار هم است سرمایه گذار و تولید کننده ای نیست!، در صورتی که با حمایت مسئولین و ایجاد کارخانه آن در اردبیل  برای ۲۰۰نفر اشتغالزایی خواهد داشت.

به عبارتی باید گفت در اردبیل از اختراع گرفته تا تولید و فروش همه بر عهده خود مخترع است که البته با کمبود سرمایه طی تمام این مراحل برای مخترع اردبیلی میسر نیست بنابراین یا حق اختراع و امتیاز را واگذار می کند و یا طرح را به چند مشتری از سایر شهر ها می فروشد.

البته انتقاد و گله دیگری که هست از دفتر نخبگان استان اردبیل است زیرا این دفتر فقط کار آماری انجام می هد و غیر از آن هیچ کمک عملی از جامعه نخبگان و مخترعین انجام نمی دهد.

 بی پیرایه در ادامه مصاحبه خود دل پری از متولیان و مسئولین این امر دارد در ادامه افزود: طرح لیفتراک کامیون در مسابقات سراسری رشت شرکت کرد و با اینکه استانهای صنعتی و قدر متعددی حضور داشتند این طرح از اردبیل رتبه اول را کسب کرد و در تاریخ ۲۱ آذرماه به اردبیل بازگشتیم اما با کمال تعجب از طرف هیچ نهاد و یا سازمانی مورد استقبال قرار نگرفتیم که با این گونه برخوردها نخبگان و مخترعین ما روحیه خود را باخته اند. 

 

آیا فعالیت های علمی و پژوهشی شما فقط در اردبیل بوده یا خارج از استان هم کار گرفته اید؟

بیشتر اختراعاتم در اردبیل بوده و استانداردسازی دستگاههای پارک اردبیل، شورابیل، شهر خورشید را انجام داده ام علاوه براین در میدان قزوین تهران هم پروژه گرفته ام، برای کارخانه بزرگ سنگ بری اردیبل که سرمایه گذار آن یک باکویی است ۲ دستگاه سنگ بری طراحی و ارائه داده ام.

 

کدام اختراع شما نمونه مشابه خارجی دارد و هزینه آن با نوع ایرانی ساخت شما چقدر تفاوت دارد؟

بله، لیفتراک کامیون نمونه مشابه خارجی آلمانی دارد که قیمت آن ۳۰ میلیون تومان است ولی نوع ایرانی با کیفیت و کارایی بالا به مبلغ نصف آن یعنی۱۵ میلیون تومان تمام شده است این یعنی ۱۵ میلیون تومان ارز آوری برای کشورمان به ازائ هر دستگاه.

علاوه بر این روی طرح ساخت لاستیک ضد بوکساوات و دستگاه سطل آشغال هوشمند کار می کنم  که شناسایی و جداسازی نوع اشغالها و دادن جایزه مانند شارژ تلفن، سنجش فشار خون، اندازه گیری وزن و قد از خدمات این دستگاه خواهد بود.

علاوه بر آن یک نوع چتر بارانی تمام اتومات طراحی و ساخته خواهد شد که مجهز به GPS بوده و با تشخیص و مکان جغرافیایی اتومات باز و بسته می شود این چتر ها دارای لامپ LED بوده و روشنایی لازم را هم ایجاد می کند نکته مهم این چتر کارکرد آن بوسیله باطری بوده که از طریق خورشید شارژ می شود.

 

در چه زمینه های غیر از ابداع و اختراع مشغول هستید؟

در هنرستان غیر انتفاعی اردبیل حق التدریس هستم؛ برخلاف برخی اساتیدی که در رشته های نامرتبط تدریس می کنند ولی جذب شده اند بنده با اینکه در رشته تخصصی ام تدریس می کنم هنوز به عنوان حق التدریس در این هنرستان مشغول به کار هستم.

 

مشکلات صنعتی اردبیل به نظر شما چیست؟

بیشتر کارخانه ها در اردبیل بدون رایزنی و تحقیق کافی اقدام به دریافت وام های سنگین می کنند ولی چون قیمت تمام شده دستگاههای کارخانه را ندارند ضرر کرده اند.

اوقات فراغتتان را چطور پر می کنید؟

برای اوقات فراغت بیشتر به ورزش فوتبال می روم و در برنامه ها و مراسم های مذهبی سعی می کنم شرکت کنم؛ ریا نباشد زیارت عاشورا را بیشتر دوست درام.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.