این مطلب ۱۲۰۲ بار خوانده شده
سردار دهقان:

اصول و منافع ایران در «نرمش قهرمانانه» ثابت است/ برنامه‌ریزی برای ارتقای پهپادهای ایرانی

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی هرگز مذاکره به عنوان طرف ضعیف را نمی‌پذیرد، خاطرنشان کرد: ایران در اوج عزت و اقتدار، آماده مذاکره است.
نسخه مناسب چاپ

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه استان اردبیل به نقل از خبرگزاری فارس، سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در تبیین مفهوم «نرمش قهرمانانه» در حوزه ارتباطات بین‌المللی گفت: مقام معظم رهبری قبلا نیز در خصوص سیاست خارجی سه اصل عزت، حکمت و مصلحت را مطرح کردند که شاید سیاست نرمش قهرمانانه تعبیری از همان سه اصل باشد.

وی با بیان اینکه این اصول بر روابط و مناسبات خارجی جمهوری اسلامی ایران حاکم بوده و تغییری نخواهد کرد، افزود: معنی سیاست نرمش قهرمانانه اینست که اصول، منافع و اهداف ملی ایران ثابت است و ما راهبردهای خودمان را نیز ثابت و غیرقابل تغییر می‌دانیم اما هر کسی در تاکتیک، مانور می‌کند تا منافعش را به دست بیاورد.

دهقان تصریح کرد: ایران با پشتوانه عظیم مردمی و با توجه به توانمندی های اقتصادی و دفاعی‌اش می‌تواند در عرصه جهانی بازیگری مؤثری داشته باشد که یکی از جنبه‌های این بازیگری، مساله مذاکرات است.

وزیر دفاع خاطرنشان کرد: یکی از اصول ثابت ایران اینست که بر سر میز مذاکره نباید به عنوان طرف ضعیف تلقی بشویم. ایران در اوج عزت و اقتدار آماده مذاکره است و هیچ پیش شرط و تهدیدی را نخواهد پذیرفت و از طرف مقابل هیچ ترس و واهمه ای به خود راه نخواهد داد.

وی گفت: نظام سلطه دلسوز ما و منافع ایران نیست بلکه به دنبال منافع خودش است. سیاست نرمش قهرمانانه به این معنی است که طرف مقابل باید بپذیرد که در شرایط برابر، بدون تحمیل هر موضوعی به ما و بدون تعدی به حقوق رسمی شناخته شده برای هر نظام سیاسی در قانون بین الملل بر سر میز مذاکره بنشیند. اگر این شرایط فراهم باشد، ما مشکلی با مذاکرات نخواهیم داشت.

وزیر دفاع تصریح کرد: سیاستی که مقام معظم رهبری اعلام می کنند، برای همه جهات و ارکان نظام لازم الاجرا است و نظام با عزم و اراده راسخ سیاست‌های ایشان را دنبال خواهد کرد و مقام معظم رهبری نیز نظارت می کنند، اگر کاستی وجود داشته باشد، تذکر خواهند داد و با کسی مماشات نخواهند کرد.

دهقان درباره راهبرد آمریکایی ها برای گذاشتن دو گزینه جنگ و دیپلماسی روی میز خاطرنشان کرد: تحولات بیست سال گذشته منطقه و جهان و مداخلات نظامی آمریکا اولاً این درس را به نظامیان، سیاسیون و متحدان واشنگتن داده که هزینه جنگ بیشتر از منفعت آن است، ثانیاً تصمیم به وارد شدن در جنگ آسان است ولی خروج پیروزمندانه از آن تضمین شده نیست.

وی گفت: سیاسیون آمریکا اراده‌ای برای جنگ در خارج از مرزها ندارند و توانی نیز برای جنگیدن، به این معنا که منطقه ای را اشغال کنند و نظامی سیاسی را ساقط کنند، ندارند ولی شلیک موشکی از زمین یا هوا به سوی یک منطقه، قدرت و توانمندی نظامی محسوب نمی‌شود بلکه مهم اینست که بتواند اراده خود را بر اراده منطقه مورد هدف تحمیل کند.

وی افزود: این نکته نباید فراموش شود که رژیم صهیونیستی همیشه به دنبال این بودند که آمریکائی‌ها را به اقدامی علیه ایران تحریک کنند ولی آمریکائی ها تاکنون نشان داده اند که آنقدر هم کم عقل نیستند و اوضاع را تجزیه و تحلیل می کنند لذا باید بپذیریم که لابی صهیوینستی همیشه آمریکا را علیه ایران تحریک می کند.

وزیر دفاع افزود: تهدید «گزینه جنگ روی میز است» نیز چیز جدیدی نیست و از زمان جنگ تحمیلی تاکنون به بهانه های مختلف مطرح شده است.

سردار دهقان تاکید کرد: آنچه که آقای روحانی در این باره فرمودند و مورد تأیید نظام نیز است، اینست که نمی توان با زبان زور و تهدید با کسی مذاکره کرد. نکته مهم اینست که مذاکرات باید در فضای برابر، بدون تهدید و با احترام متقابل برگزار شود و اراده طرفی بر طرف دیگری تحمیل نشود و عبارت امروزی هر مذاکره ای باید جریان بُرد – بُرد را با خودش همراه داشته باشد. از نظر ما تهدید کردن و دعوت کردن به مذاکره قابل قبول نیست.

وی در پاسخ به این سوال که آیا پیش بینی می کنید که آقای روحانی با اوباما دیدار کند، بیان کرد: آقای روحانی گفتند که در دنیای دیپلماسی همه چیز ممکن است.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران درباره میزان احتمال انجام چنین دیداری گفت: ابتدا آمریکائی ها تکذیب کردند ولی الان می گویند که ما آمادگی داریم. نکته مهم اینست که دوران مذاکره برای مذاکره پایان یافته است و مهم اینست که نشست، خروجی داشته باشد و پس از آن بتوان اقدامی را آغاز کرد.

دهقان درباره اتهام طرف های غربی مبنی بر امکان انحراف ایران از برنامه هسته ای صلح آمیز، خاطرنشان کرد : موضوع امکان انحراف ایران از برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز خود بهانه‌ای در دست آمریکائی‌ها است که از طریق آژانس بین المللی انرژی اتمی این مساله را دنبال می‌کنند.

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها اعلام فرمودند که ما از لحاظ شرعی نمی توانیم به دنبال استفاده نظامی از انرژی هسته ای باشیم و فرمایشات رهبری برای همه ارگان ها تکلیف شرعی است و نمی توانند از فرمایشات ایشان تخطی کنند.

وی تاکید کرد: همه دستگاه های امنیتی آمریکا نیز گزارشی را منتشر کردند که هیچ علامتی دالّ بر انحراف ایران از برنامه هسته ای به سمت استفاده نظامی وجود ندارد و آژانس نیز این مساله را به صورتی دیگر اعلام می کند و می گوید که براهینی اثبات نشده است. وقتی چیزی به نام استفاده نظامی از انرژی هسته ای در ایران وجود ندارد، چرا باید طرف های غربی تصور کنند که چنین چیزی وجود دارد.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران درباره دستاوردهای جدید این وزارتخانه گفت: فعالیت ها و تحقیقات چند جانبه وزارت دفاع مبتنی بر تحلیل دقیق، نگاه راهبردی و افق زمانی بلندمدت است که ما با توجه به تحولات امنیتی محیطی و تهدیدات متصور برای منافع ملی و براساس سیاست بازدارندگی و دفاع همه جانبه تجهیزات مورد نیاز و مؤثر را تولید می کنیم.

دهقان خاطرنشان کرد: به عبارت دیگر تجهیزات و تسلیحات نوینی را تولید کنیم که برای نیروهای مسلح ما برتری سازی کند و به سمت بازدارندگی مؤثر پیش برویم.

وی تصریح کرد: ما در صنایع هوایی توانسته‌ایم انواع هواپیماهای هدایت پذیر از راه دور را مانند هواپیماهای شناسائی، رهگیری و جنگی تولید کنیم و تلاش می‌کنیم که مداومت پروازی، سقف پروازی و سرعت این هواپیما را افزایش بدهیم.

سردار دهقان در باره دستاوردهای فنی نیروهای مسلح ایران، تصریح کرد: ما امروز می‌توانیم ادعا کنیم به سطحی از دانش و فناوری دست یافته‌ایم که قادر هستیم سیستم سلاح‌های متناسب را از پایه طراحی کنیم و در فرایند تولید قرار دهیم.

وی از آزمایش قراردادن موشک ساخت داخل روی سیستم‌های موشکی اس ۲۰۰ به منظور ایجاد توانمندی داخلی برای تامین مهمات این سیستم پدافندی خبر داد و افزود: ایران امروز قادر است انواع و اقسام سلا‌ح‌های ضدهوایی را تولید و هر روز بهینه کند.

وزیر دفاع خاطرنشان کرد: در بخش دریایی اژدر‌ها و موشک‌های کروز دریایی را تولید و بهینه‌سازی می‌کنیم و توان طراحی و تولید زیردریایی‌های متوسط را داریم و نمونه‌هایی را تولید کرده‌ایم که در آینده نزدیک می‌توانیم در اختیار نیروهای مسلح قرار دهیم.

سردار دهقان گفت: در بخش زمین به زمین ما امروز جزو خانواده کشورهای اصلی تولید کننده سلاح‌های موشکی زمین به زمین هستیم و آن را در انواع برد‌ها می‌توانیم تولید کنیم و همه این‌ها با اتکای به توانمندی‌های داخلی است و فقط بعضی مواد اولیه خیلی خاص را از خارج وارد می‌کنیم که آن هم طی این چند سال که دایره تحریم تنگ‌تر شده، اغلب بومی‌سازی شده است و فکر می‌کنیم راه چندان طولانی برای رسیدن به خوداتکایی در تامین مواد اولیه مورد نیاز خود نداریم.

وزیر دفاع در باره موضوع موشک‌های اس ۳۰۰ روسی گفت: روس‌ها علاقمندند به نوعی این مساله را حل کنند ولی ما معتقدیم براساس قراردادی که با آن‌ها داشته‌ایم، آن‌ها باید بیایند و به تعهدات خود عمل کنند.

سردار دهقان افزود: آن‌ها پیشنهادی مبنی بر عبور از اس ۳۰۰ داشته‌اند، اما بحث ما بازگشت به قرار‌داد اولیه است و اگر پیشنهاد آن‌ها را بپذیریم، مجدداً بحث زمان تحویل و قیمت متناسب با قرارداد قبلی خواهد بود.

وی درباره تحولات منطقه تصریح‌کرد: آنچه ‌در منطقه در حال جریان است، ادامه روندی است که در گذشته تاریخ این منطقه ریشه دارد و این گذشته عبارت است از اینکه همواره آمریکایی‌ها به دنبال تامین امنیت اسرائیل و همچنین به دنبال تامین امنیت انتقال انرژی از راه آبی تنگه هرمز بوده‌اند، لذا همه مداخلات و حضورشان در منطقه توجیه‌گر ضرورت پایبندی به این دو اصل است.

وزیر دفاع گفت: آمریکایی‌ها این حوزه را جزو امنیت ملی خود تعریف می‌کنند و منافع ملی خود را اینجا پیگیری می‌کنند؛ لذا همواره حضور و مداخلاتشان در مسائل مختلف منطقه در جهت تامین این دو هدف راهبردی برای آن‌ها و کل کشورهای به اصطلاح توسعه یافته‌ای است که متکی و نیازمند به انرژی‌های موجود در منطقه هستند.

سردار دهقان افزود: آنچه در سوریه می‌گذرد، بیان موضع نظام سلطه و بعضی از کشورهای منطقه است که متاسفانه آن‌ها را همراهی می‌کنند تا امنیت اسرائیل تامین شود و ضریب امنیت پیرامونی اطراف اسرائیل افزایش یابد.

وزیردفاع گفت: بروز جریان بیداری اسلامی که به اعتقاد من الهام گرفته از انقلاب اسلامی است، حرکتی پیش بینی نشده و غافلگیر کننده برای آن‌ها در برداشت که نظام‌های دیکتاتور وابسته به غرب گرفتار آن شدند. نظام‌هایی که به منظور تامین اهداف نیروهای بیگانه، در حق ملت‌های خود تحقیر و ظلم و ستم روا می‌داشتند. بیداری اسلامی، این نظام‌ها را یکی پس از دیگری برانداخت. نظام سلطه تلاش کرد که نوعی از این حرکت را در کشور سوریه هم سامان دهد. اما هم استحکام نظام سیاسی سوریه هم پیوستگی نسبی میان مردم و نظام سیاسی، جلوی تحقق اهداف نظام سلطه در سوریه را گرفت.

سردار دهقان افزود: متاسفانه برخی از کشورهای عربی و عموم کشورهای غربی و در راس آن‌ها آمریکا، در جهت خواست اسرائیل، فضایی به وجود آوردند که شرایط را به سمت ایجاد نوعی از بحران در منطقه سوق می‌دهد.

وی با بیان اینکه غربی‌ها آنچه در سوریه می‌گذرد را درس عبرت و پیامی برای ایران تلقی می‌کنند، گفت: ما در نقطه مقابل می‌گوییم آنچه صورت گرفته و می‌گیرد، نوعی مداخله در امور داخلی سوریه است. آنچه آن‌ها به دنبال آن هستند، تضعیف یا از هم پاشیدن مربع مقاومتی است که در قبال رژیم جعلی صهیونیستی شکل گرفته است. آن‌ها می‌خواهند این محور مقاومت را از بین ببرند که این کار دقیقا در جهت بالابردن امنیت اسرائیل صورت می‌گیرد. سوریه به عنوان پیشانی محور مقاومت به شمار می‌رود، به همین سبب هدف برنامه‌های آنان قرار گرفته است. تهدید به جنگ هم در جهت از بین بردن توان مقاومت صورت می‌گیرد.

وزیر دفاع تاکید کرد: آمریکایی‌ها هرگاه در هر جای کشورهای اسلامی قدرتی ایجاد شود که بتواند تهدید‌کننده منافع آن‌ها و امنیت رژیم صهیونیستی باشد، حتما تلاش می‌کنند که این قدرت را از بین ببرند.

دهقان در پاسخ به این سئوال که آیا چنین رویکردی را تهدیدی ضد جمهوری اسلامی نمی‌بینید، گفت: طبیعتا اهداف و منافع ملی ما هم می‌تواند در این مسیر، تهدید شود به همین دلیل ما از محور مقاومت و از کشور سوریه کاملا حمایت می‌کنیم و در زمینه کمک‌های انسان دوستانه هر کاری از دستمان بر می‌آید انجام می‌دهیم تا ملت و دولت سوریه بتواند در برابر این تهاجم ایستادگی کند.

وی در پاسخ به برخی اتهام‌ها مبنی بر حمایت تسلیحاتی و مالی ایران از نظام سوری گفت: آن‌ها نیازی به تسلیحات از طرف ما ندارند، چون منابع مختلفی برای تامین آن دارند، به عنوان مثال به محض آنکه بحث جنگ مطرح شد، روس‌ها اعلام کردند که کمک‌های تسلیحاتی به سوریه را قطع نخواهند کرد و به این کمک‌ها ادامه می‌دهند. به این ترتیب باید گفت آن‌ها برای دفاع از خود، سلاح‌ها و ابزارهای لازم را در اختیار دارند. علاوه بر این، آن‌ها در طول سال‌های گذشته توانسته‌اند ظرفیت‌های تولید سلاح را هم در داخل کشور توسعه دهند. آن‌ها نیازی به سلاح از طرف ما ندارند.

وزیر دفاع یاد آور شد: البته ما قبلا بحث صادرات را به کشورهای مختلف داشته‌ایم و از توانمندی‌های بالایی در این زمینه برخورداریم. سوری‌ها هم در یک مقطع زمانی قراردادهایی با ما داشته‌اند که به آن‌ها عمل کرده‌ایم‌‌ همان طور که به تعهدات خود در قبال دیگر کشور‌ها نیز پایبند بودیم، اما اینکه بخواهیم امروز سلاحی برای آن‌ها بفرستیم، خیر. آن‌ها در این مرحله، چنین نیازی ندارند.

سردار دهقان با اشاره به سابقه تجاوز و جنگ‌های بیگانگان علیه کشورمان در دو سده گذشته تاکید کرد که در هشت سال دفاع مقدس، ملت ایران توانست تجاوز بیگانگان را به تمام معنی کلمه دفع کند.

وی افزود: ملت ایران برای نخستین بار در دو سده گذشته توانست تجاوز بیگانگان را به تمام معنی کلمه، دفع کند و مانع از آن شد که حتی یک وجب از خاک کشور ما در دست اشغالگران و متجاوزان باقی بماند.

وزیردفاع، ملت بزرگوار ایران را به سبب ایستادگی و پایمردی در هشت سال دفاع در برابر تجاوز، خالق حماسه‌ای بزرگ توصیف کرد و خاطرنشان کرد: هفته دفاع مقدس می‌تواند فرصتی باشد برای اینکه ملت ما و همه دنیا، دوران دفاع مقدس را بازخوانی کنند. قدرت، عزت، شرف، اقتدار، استقلال و تمامیت ارضی که اکنون ملت ایران دارد، مدیون و مرهون ایثارگران است که حقی عظیم بر گردن ملت ایران دارند و همیشه تاریخ باید سپاسگزار و منت دار آن عزیزان سفر کرده و بازمانده‌های آنان اعم از خانواده‌های شاهد و جانبازان و رزمندگان باشیم.

سردار دهقان با اشاره به اینکه تاکنون به مقاومتی که مردم مناطق اشغال شده توسط دشمن داشته‌اند، کمتر پرداخته شده است، گفت: مردم خوزستان و کرمانشاه، ایلام، کردستان و تمام مناطقی که در تیررس و برد سلاح‌های دشمن بود، با ایستادگی و ماندگاری در منطقه، هم پذیرای رزمندگان بودند و هم حامی و پشتیبان آن‌ها؛ لذا این مساله را باید قدرشناخت و پاس داشت.

وی تاکید کرد: ملت ما آموخت که در برابر تجاوز بیگانه تنها یک راه وجود دارد و آن ایستادگی، مقاومت و بهره گیری از همه ظرفیت‌های خودی و چشم داشت نداشتن به کمک‌های خارجی است.

وزیر دفاع گفت: عاملان راه‌اندازی جنگ تحمیلی، تلاش کردند صدام را به عنوان یک مزدور به استخدام خود در آورند، او را در همه زمینه‌ها و همه سطوح مورد حمایت قرار دهند و با پشتیبانی، زمینه ترغیب و تشویق صدام برای حمله به کشورمان را فراهم کردند.

سردار دهقان افزود: در شرایطی که پس از انقلاب نوپای ما، هنوز نظام سیاسی کاملا مستقر نشده بود، نیروهای نظامی ایران قوام لازم را به خود نگرفته بودند و نیروهای مردمی نیز هنوز به شکل بسیج، سازمان نیافته بودند، عاملان راه‌اندازی جنگ، با این دیدگاه که هیچ مقاومتی در ایران جلودار آن‌ها نیست، عملیاتی را ضد ملت ما طراحی کردند.

وی گفت: آن‌ها بر این گمان بودند که در یک بازی چند روزه قادر خواهند بود نظام را ساقط کنند. کمترین حد از اهداف آن‌ها، این بود که بخشی از سرزمین ما را جدا کنند که عمدتا خوزستان را مدنظر داشتند. اما، طی هشت سال درگیری با ملت ایران، آموختند که این ملت از شرف، استقلال، نظام سیاسی و اعتبارات و باورهای دینی خود با تمام توان دفاع می‌کند و هر متجاوزی را از تجاوز به سرزمین ایران، پشیمان می‌کند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، دوران دفاع مقدس و جنگ تحمیلی را گنجینه‌ای عظیم در اختیار ملت ایران دانست و خاطرنشان کرد: ملت ایران برای ساختن تاریخ و تمدن استوار بر پایه ارزش‌ها و آرمان‌ها و اعتقاداتی که به خاطر آن ایستادگی کردند، می‌توانند از گنجینه عظیم دوران دفاع مقدس بهره‌ها ببرند و در همه حوزه‌ها از آن استفاده کنند.

سردار دهقان تاکید کرد: در حوزه خاص دفاع و نیروهای مسلح، به طور طبیعی، اولا تجزیه و تحلیل نبردهایی که صورت گرفت، اقداماتی که دشمن انجام داد، تجهیزات و ابزاری که به کار گرفت، راهبردهایی که در جهت ورود آسیب‌ها به ملت و نیروهای مسلح به کار گرفته شد، همه این‌ها برای ما به منزله پدیده‌هایی بود که از آن درس گرفتیم تا بتوانیم خود را مجهز و کسب آمادگی کنیم و متناسب با تهدیداتی که در پیش رو داریم، از تجارب گذشته عبرت بیندوزیم و از ملت، سرزمین، استقلال و تمامیت ارضیمان دفاع کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.